Tel: 0 (532) 474 48 37 - [email protected]

TENDİNİT-BURSİT

Project Description

TENDİNİT-BURSİT

Tendon kas ile kemiği birbirine bağlayan yapıdır. Tendinit, tendonda oluşan enflemasyon(ödem) olarak tanımlanır. Tendinit sıklıkla tekrarlayan aşırı kullanım sonucu kronik(uzun süre önce başlamış olan) veya travma sonucu akut(kısa süre önce başlamış olan)  olarak ikiye ayrılır ve tedavide farklılıklar gösterir.

Bursa kemik yapılar üzerinde bulunan ve kemik ile kas arasındaki sürtünmeyi azaltan içi sıvı dolu keseciklerdir. Bursit kelimesi bu keseciklerde ödem oluşması ve  aşırı şişmesi anlamında kullanılır. Omuzda bursit genellikle tendinit ile birlikte olur ve günlük işerin yapılmasını engelleyecek kadar ağrıya ve hareket kısıtlılığına neden olabilir.

Resim1

BELİRTİLER

-İstirahat veya hareket ile ağrı, ilerleyen süreçte gece ağrısı

-Omuzdan kola yayılan ağrı

-Ani hareket ile oluşan batıcı ve şiddetli ağrı

-Hareket ve güç kaybı

-Eli sırta götürmede veya kolu çevirmede güçlük ve ağrı

 

TANI

Bu belirtilerin oluşturduğu şikayetler sonucunda ortopedi doktoru tarafından yapılan muayene sonucunda ağrının yeri, şekli, süresi ve yayılımı belirlenerek röntgen, bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi veya MR tetkikleri kullanılarak tanı konulur.

 

TEDAVİ

Tedavide amaç ağrıyı kesmek ve kişinin günlük işlerini yapmasını sağlamaktır. Tendinit-bursit tedavisi genellikle konservatif tedavi(ameliyatsız) veya nadiren cerrahi(ameliyat) şeklinde yapılır.

 

KONSERVATİF TEDAVİ(Cerrahi olmayan tedavi)

İstirahat: Kolunuzun kol askısı ile askıya alınması veya ağrınızı ortaya çıkaran hareketlerden(kolun havaya kaldırılması) kaçınılması

NSAI(Antienflamatuar ilaçlar): Omuz içinde oluşan ödemi azaltmak için kullanılır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon: Ağrıyı azaltmak için açma-germe, sıcak-soğuk uygulama ve güçlendirme şeklinde yapılabilir.

Kortizon Enjeksiyonu: Kortizon çok güçlü bir antienflamatuvar(ödem çözücü) ilaçtır. Normal antienflamatuvar, istirahat ve fizik tedaviye yanıt alınamayan durumlarda omuz içindeki ödemi dolayısı ile ağrıyı azalmak için omzun içine kortizon enjeksiyonu yapılabilir ve bu işlem 2-3 defa tekrarlanabilir.

 

CERRAHİ TEDAVİ

Ameliyat genellikle konservatif tedaviye yanıt alınamayan yaklaşık %10 luk gruba giren hastalarda uygulanır. Ameliyat  artroskopik (2-3 adet birer cm’lik deliklerden girilerek kamera yardımı ile  bir monitöre görüntülerin aktarılması ile yapılan ameliyat) yani kapalı yöntemle yapılmasına rağmen nadiren açık ameliyat da gerekebilir.

Cerrahi tedavide amaç ödeme neden olan yapıların şişmiş bursanın (kesecik) alınması ve eğer omzu hareket ettiren kas veya tendonlara bası yaparak ödem oluşmasına neden olan yeni kemik oluşumları varsa bu oluşumların temizlenmesi veya tıraşlanması şeklinde yapılır.

 

Ameliyat sonrası şişlik ve ağrı azalıncaya kadar bir kaç gün kol askısı uygulanarak günde 4-5 defa olmak üzere her defasında 20 dakika buz tatbik edilir. Daha sonraki rehabilitasyon doktorunuza ve yapılan ameliyata göre değişir. Nadiren ameliyat sonrası hastada hareket kısıtlılığını engellemek ve omuz etrafındaki kasları güçlendirmek için fizik tedavi ve rehabilitasyon gerekebilir.туры в тайланде в ноябре 2015 пегасspeck macbook air 13 inch seethru satin case blackсписок документов на визу Грециякупить кастрюлю

Related Projects

Back to Top