Tel: 0 (532) 474 48 37 - [email protected]

KIRIKLAR ve ÇIKIKLAR

Project Description

KIRIKLAR ve ÇIKIKLAR

KIRIKLAR

Resim6

Dışarıdan oluşan bir etki(düşme, trafik kazası, ateşli silah yaralanması, vb) ile kemik yapısını bozan kist, tümör veya osteoporoz (kemik erimesi) sonucu kemik bütünlüğünün bozulması kırık olarak adlandırılır.

Kırıklar genel olarak açık kırık(kemik uçlarını deriden dışarı çıkması veya dışarıdan mermi gibi cisimlerin cildi geçerek kemiği kırması şeklinde yani kemiğin dış ortam ile temas etmesi)-kapalı kırık, basit veya kompleks(çok parçalı veya eklemi ilgilendiren) olarak ayrılırlar. Açık kırıklarda enfeksiyon riski normale göre çok daha yüksektir.

Aslında bir kırığın ciddiyeti oluştuğu anda kemiğe uygulanan travma şiddetiyle doğu orantılıdır.

Kırık sırasında veya sonrasında kemiğe yakın olan bazı damar ve sinirlerin hasar görebileceği unutulmamalıdır. Böyle bir durumda damarın hasar görmesi aşırı kan kaybına neden olabileceğinden hayati tehlike oluşturmaktadır. Eğer sinir hasar görmüşse ameliyat ile sinirin dikilmesi şarttır.

Resim1

Dirsek açık kırık(Dirsek üzerine düşme)

Resim2

Dirsek açık kırık(Dirsek üzerine düşme)

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim3

Basit Kırık

Resim4

Kompleks çok parçalı kırık

 

Oluşturduğu Şikâyetler

Oluşturduğu Şikâyetler

-Ağrı

-Şekil bozukluğu

-Şişlik

-Hareket kısıtlılığı

-Hissizlik-Kuvvetsizlik(Eğer sinir hasarı varsa)

 

TANI

Tanı doktor muayenesi sonucu öncelikle çekilen röntgen ile konulur. Ancak bazı özel durumlarda kırığın daha iyi tanımlanabilmesi ve daha uygun tedavi yapılabilmesi için ek tetkik olarak BT(bilgisayarlı tomografi)  gereklidir.

TEDAVİ

Kırıklarda tedavi hastanın yaşına, kırığın şekline, kırığın yerine, açık veya kapalı kırık olmasına göre farklı yöntemlerle (alçı, plak, vida, çivi, external fixatör, protez veya tellerle) yapılır.

Kırıkların tedavisi kırığın yerine, süresine, eşlik eden kırık olup olmamasına göre konservatif(ameliyatsız) veya cerrahi(ameliyat) olabilir.

Konservatif tedavide ortopedi doktoru çeşitli manevralarla kırığı yerine düzgün pozisyona getirir. Bu işlem hasta açısından genellikle biraz ağrılı olmakla beraber acil şartlarda yapılabilecek bir işlemdir. Hastanın ağrısının azaltılması ve hastanın gevşemesini sağlamak amacı ile hastane şartlarında ağrı kesici iğneler veya kırık bölgesine yapılan lokal anestezik maddeler ile bu işlem yapılabilir. Hastanın ağrı nedeni ile kendini kastığı veya kemik erimesi olan yaşlı hastalarda bu işlemin genel anestezi (narkoz) altında yapılması tercih edilir.

Eğer çıkık ile beraber kırık da varsa kırığın yerine, şekline göre ameliyat gerekebilir.

REHABİLİTASYON

Kırıkların kaynaması kırığın şekline ve yapılan tedaviye göre haftalar hatta aylar sürebilir. Bu süre içinde mutlaka doktorunuzun önerilerini dinlemeniz gerekir. Tedavi sürecinde veya sonrasında kasın güçsüzleşmesini ve eklem hareket kısıtlılığını engellemek için çeşitli eksersiz programları veya fizik tedavi uygulanabilir.

Kırık oluşma riskini azaltmak için dengeli beslenme ve düzenli spor yapmak çok önemlidir.speck seethru satin case for macbook pro 17 blackразработка логотипа стоимость работкупить сковороды грилькак раскрутить сайт с нуля

Related Projects

Back to Top