Tel: 0 (532) 474 48 37 - [email protected]

Eklem Kıkırdak Restorasyonu

Project Description

EKLEM KIKIRDAK RESTORASYONU-YENİLENMESİ-TAMİRİ

Kıkırdak eklemlerde kemiğin üzerini kaplayan yumuşak yapıdır. Kıkırdak eklem hareketi sırasında kemiklerin birbiri üzerinde rahatça kaymasını sağlar. Kıkırdak romatizmal hastalıklarda, eklem iltihaplanmasında veya travma ile tamamen veya kısmen bozulabilir. Eklem kıkırdağının tamamen bozulması kireçlenme olarak adlandırılır ve tedavisi eklem protezi ile mümkündür. Eklem kıkırdağının kısmen bozulması ilerleyen süreçte bütün eklemi bozacağından erken dönemde tedavi edilmesi gerekir. Kıkırdak yenilenmesinde artroskopik veya açık ameliyat şeklinde birçok tedavi seçeneği mevcuttur. Bu tedavi seçenekleri hastanın yaşına, kıkırdak yaralanmasının derecesine ve yerine göre değişir.

eklem1

Genellikle kullanılan bu tedavi seçenekleri şöyle sıralanabilir:

Mikrokırık veya Drilleme: Bu yöntem artroskopik yapılır. Hasarlı olan kıkırdak tamamenen temizlendikten sonra özel bazı aletler yardımı ile kemikte (1-2mm genişliğinde ve 4-5mm derinliğinde) delikler oluşturularak yapılır. Burada amaç yeni kan akımı oluşturarak yeni kıkırdak oluşmasını uyarmaktır.

eklem2

Steps of the microfracture technique. Left: Damaged cartilage is removed. Center: Awl is used to make holes in the subchondral bone. Right: Healing response brings new, healthy cartilage cells.

(Reproduced with permission from Mithoefer K, Williams RJ III, Warren RF, et al: Chondral resurfacing of articular cartilage defects in the knee with the microfracture technique. J Bone Joint Surg Am 2006;88(suppl 1):294-304.

eklem3

Normal healthy articular cartilage in the knee (left). A large cartilage defect in the knee joint surface (center). During microfracture, an awl is used to penetrate the defect (right).

Otolog Kondrosit İmplantasyonu(Autologous Chondrocyte Implantation (ACI)): Bu işlem iki basamaklı yapılır. Birinci basamakta artroskopik olarak eklemin yük binmeyen kısmından sağlıklı hücreler alınarak laboratuvara gönderilir. Laboratuvar ortamında yaklaşık 6 haftada çoğaltılan bu hücreler ikinci bir işlem ile açık ameliyat şeklinde hasarlı bölgeye yerleştirilir.

Osteokondral Otogreft Transplantasyonu(Mozaikoplasti) (Osteochondral Autograft Transplantation):

Osteokondral: Kemik ve kıkırdağın bir arada olduğu doku Otogreft: Kişinin kendisinden alınan doku

Bu işlem hasarın büyüklüğüne göre artroskopik veya açık ameliyat şeklinde yapılabilir. Eklemin sağlam olan ve yük taşımayan kısmından silindirik olarak alınan farklı büyüklüklerdeki bir vaya birkaç kıkırdak ve kemik dokunun önceden hazırlanmış olan hasarlı bölgeye yerleştirilmesidir.

eklem4

Mosaicplasty type osteochondral autograft transplantation procedure.

(Reproduced with permission from Hangody L, Rathonyi GK, Duska Z, et al: Autologous Osteochondral Mosaicplasty. Surgical Technique J Bone Joint Surg Am2004;86(suppl 1):65-72.

 

Resim2

Osteokondral Allogreft Transplantasyonu:

Bu işlem açık ameliyat şeklinde yapılır. Kıkırdak hasarının otogreft (kişinin kendi dokusu) ile doldurulamayacak kadar büyük olduğu durumlarda allogreft(Kadavradan alınarak çeşitli işlemlerden geçirilerek ve laboratuvar ortamında steril edilerek hazırlanan doku) kullanılır.

Kıkırdak ile ilgili sorunların giderilmesinde kök hücre ve doku mühendisliği alanlarında birçok deneysel çalışmalar yapılmaktadır.

 

REHABİLİTASYON

Ameliyat sonrası rehabilitasyon yapılan işleme göre değişir. Bu konudaki kararı ameliyatı yapan doktorun vermesi en doğru olandır. Genellikle böyle bir ameliyat kalça, diz veya ayak bileğine yapılmış ise ameliyat sonrası sonra 1-3 hafta yük vermemek veya kısmi yük vermek gerekir. Sonrasında herhangi bir kas zayıflığı veya eklemde hareket kısıtlılığı oluşmuş ise fizik tedavi gerekir. Spora dönüş yapılan ameliyata göre 1-6 ay arasındadır.apple smart case new ipadсип панельный домкаркасный дом перекрытиепродажа сип панелей спб

Related Projects

Back to Top