Tel: 0 (532) 474 48 37 - [email protected]

AŞİL TENDON YARALANMALARI

Project Description

AŞİL TENDON YARALANMALARI

Aşil tendonu ayak bileği arka kısımda bulunan ve alt baldır kaslarını topuğa birleştiren yapıdır. Yürüme, koşma ve sıçrama hareketlerinde fonksiyon gösterir. Aşil tendonu vücudumuzun en geniş ve en güçlü tendonudur. Ancak buna rağmen aşil tendonu da kopabilir. Aşil tendon kopması genellikle ani depar atma veya ayak bileğinin geriye doğru(dorsiflexion) ani ve şiddetli gitmesi ile olur. Sıklıkla 30-40 yaşlarında görülür. Hastalar genellikle ani depar sırasında şiddetli ağrı ve kopma sesini duyarlar. Hatta bu ani ağrı ve kopma sesini hastalar  “arkadan biri vurdu, döndüm baktım kimse yok” veya “arkadan biri taş attı” şeklinde tanımlarlar.

Resim15

Aşil Tendonu

Resim16

Ayak bileği dorsifleksiyonu

Resim17

Ayak bileği plantarfleksiyonu

 

 

 

 

 

 

 

Klinik Bulgular

Ani ve şiddetli ayak bileği dorsiflexionu sonucu ayak bileği arka kısımda şiddetli ağrı, aksayarak yürüme, şişlik ve yırtığın olduğu yerde boşluk, parmak ucunda duramama klinik bulgulardır. Bununla beraber ortopedi doktorunun yaptığı muayenede baldır kaslarının sıkılması ile eğer ayak plantar flexionu( ayak bileğinin  aşağı hareketi) oluşmuyorsa yırtığın olduğu yerde boşluk varsa aşil tendon yırtığı tanısı konulur. Bu tanıyı desteklemek için MR veya USG(ultrasonografi) gereklidir.

TEDAVİ

Aşil tendon yırtıklarını tedavisi oluşturduğu problemlere(enfeksiyon, yaranını kapanmaması vb) rağmen genellikle cerrahidir.Yapılan bilimsel çalışmalar  ameliyat olan hastaların olmayanlara göre rehabilitasyonunun daha kolay olduğu  ve spora dönüşün daha erken olduğunu göstermiştir. Ancak cerrahi tedaviyi kabul etmeyen veya cerrahi tedavi yapılamayacak kadar tıbbi sorunları olan hastalarda konservatif tedavi uygulanır.

Resim18

Aşil Tendon Yırtığı(Ameliyat Görüntüsü)

Resim19

Aşil Tendon Yırtığı(Ameliyat Görüntüsü-Dikilmiş)

 

REHABİLİTASYON

Ameliyat sonrası hastanın bacağına diz altı alçı-atel uygulanabileceği gibi resimde gösterildiği şekilde ROM walker da uygulanabilir. ROM walker açısı ayarlanabilir bir çeşit ortezdir. Ameliyat sırasında ayak bileğinin pozisyonuna göre açısı ayarlanır. Bu açıda 15 gün tutulduktan sonra her hafta 10 derece dorsiflexion arttırılır ve 3. haftada hasta ROM walker ile yürümeye başlayabilir. ROM walker açısı kademeli olarak -20 dereceye geldiğinde 2 hafta bu açıda bekletilir ve daha sonra cihaz çıkarılır. Bu süreç başlangıç açısına bağlı olmak üzere yaklaşık 10 hafta sürer. ROM walker çıkarıldıktan sonra güçlendirici eksersizlere başlanır.

Resim20

ROM WALKER CİHAZI

 

проект дома ниагарадуплекс каркасный домпродаю каркасный домикמערכת שמע לרכב

Related Projects

Back to Top